Desinfiointiominaisuuksiensa ansiosta UV-C-säteily on erittäin monikäyttöistä. UV-C-lamppuja voidaan käyttää veden, ilman ja pintojen desinfiointiin. Vaikka tällaisten lamppujen käyttö on toistaiseksi rajoittunut muutamille toimialoille, kysyntä on kasvanut räjähdysmäisesti kaikilla sektoreilla maailmanlaajuisesti COVID-19-pandemian puhkeamisen jälkeen. Lue lisää ainutlaatuisista ominaisuuksista, jotka ovat saattaneet UV-C-teknologian maailmanlaajuisen kiinnostuksen kohteeksi.
Sähkömagneettiselle säteilylle on ominaista tietty aallonpituus. Näkyvään valoon verrattuna ultraviolettisäteilyllä eli UV-säteilyllä on merkittävästi lyhyempi aallonpituus. UV-säteilyn tyypin mukaan se on 10–400 nanometriä. UV-säteily jaetaan neljään alueeseen sen aallonpituuden mukaan:
UV-C-säteily: ympäristöä säästävä ja suorituskykyinen
Muihin desinfiointimenetelmiin verrattuna UV-C-säteilyllä on useita etuja:
Näistä syistä UV-C-säteilyä on käytetty vuosikymmenien ajan puhtaana desinfiointiratkaisuna joillakin sektoreilla, kuten lääkkeiden ja elintarvikkeiden pakkausten desinfioinnissa (esim. jogurttipurkeissa).
Viime aikoihin asti UV-C-lamppujen käyttö on ollut vielä hyvin rajallista. Lääketieteellisten sovellusten lisäksi UV-C-säteilyä on käytetty pääasiassa elintarviketeollisuudessa sekä uima-altaiden, akvaarioiden ja jäteveden puhdistuksessa. COVID-19-pandemian levitessä UV-C-lamppujen tarve on kuitenkin kasvanut nopeasti. Kysyntä on nyt lisääntynyt myös aloilla, joilla UV-C-sovellusten käyttö on ollut parhaimmillaankin hyvin vähäistä.
Tässä on vain muutamia esimerkkejä pandemiaan liittyvistä UV-C-säteilyn käyttötavoista.
T8 UV-C -lamput
Linear Housing UV-C Sensor -anturissa on
Linear Housing UV-C Sensor -anturi on saatavana kahdessa pituudessa: 440 mm (18 W) ja 900 mm (33 W).
Yksi kahdesta globaalista valaistusvalmistajasta, jolla on toimistot yli 50 maassa ja tutkimus- ja kehityskeskukset Bostonissa, Shenzhenissä ja Garchingissa / Münchenissä
Alan johtava matalapainepuristustekniikassa vuosikymmenien ajan, ja sillä on tällä alalla useita kymmeniä keskeisiä patentteja (yli 50 patenttia) tällä alalla
T8 UV-C -lamppujen valmistaja, jolla on ansaitusti hyvä maine – LEDVANCEn tehdas Venäjän Smolenskissa on valmistanut UV-C-lamppuja massatuotantona vuodesta 2012
UV-C-desinfiointilaitteita ei saa käyttää suoraan keholla, sillä ne saattavat vahingoittaa ihoa ja silmiä. Tästä syystä käytössä on noudatettava joitakin turvallisuusohjeita:
Lisäksi pakkauksen ja mukana toimitetun ohjekirjan tietoja on noudatettava tarkasti.